Likya Macerası – Etap 2 / Kaş

(14 müşteri değerlendirmesi)

17.000,00

Tarih

Etkinliğimiz 4 gece 5 gün olup, aşağıdaki tarihlerde başlangıç ve bitiş günlerini görebilirsiniz.

Katılımcı

Bu aşamada sizden herhangi bir ücret alınmayacaktır. Rezervasyon işlemini gerçekleştirdikten sonra banka bilgilerimiz e-posta adresinize otomatik olarak iletilecektir. %20 ön ödeme ile rezervasyonunuzu konfirme edebilirsiniz.

Toplam Tutar:
Stok kodu: C-DK-CDK-1-1 Kategoriler:

GENEL BAKIŞ

Anadolu coğrafyası tarihin başından beri verimli toprakları ve stratejik konumu dolayısıyla birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Helenistik dönemin en görkemli topluluklarından Likya Medeniyeti, günümüzde Türkiye sınırları içerisinde bulunan, Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan tarihi bir medeniyettir. Bu coğrafyada kurulan birçok şehir antik Yunan dönemi ve Roma döneminde de kullanılmış olup, kalıntıları günümüze dek ulaşmıştır. Bu antik şehirler arasında ulaşımı ve ticareti sağlayan antik yollar mevcuttur. Günümüzde arkeologlar tarafından tespit edilen bu yol yaklaşık olarak 530 kilometre uzunluğunda olup Likya Yolu olarak adlandırılmaktadır. 

Arkeoloji, antropoloji ve tarih bilimiyle uğraşanların, geçmişi aydınlatan birçok izler keşfettiği bu coğrafya biz doğa severler için de tarihin ve doğanın eşsiz birlikteliğine tanıklık edeceğimiz bir eser niteliğindedir. Turistik olarak değerlendirildiğinde uluslararası düzeyde eleştirmenlerden tam not almış, Dünyanın en iyi yürüyüş rotaları arasında gösterilen Likya Yolu’nu; Ege’nin ve Akdeniz’in kesişimini, yeşilin ve mavinin uyumunu bizimle birlikte keşfetmeye hazırlanın. 

Kültürel ve coğrafi anlamda yetkinliğe sahip, Likya Yolu konusunda uzmanlaşmış aynı zamanda yürüyüş ve tırmanış eğitimine sahip rehberimiz eşliğinde; bugüne dek uygulanan programların aksine, eğlence ve konforu, tarihi ve doğal güzelliklerle harmanladığımız programımızda birçok farklı deneyimler yaşayacaksınız. Akdeniz’in en güzel manzaralarına tanıklık edeceğiniz Kalkan/Kaş manzaraları, coğrafyanın bütün güzelliklerini sunan birbirinden eşsiz koylar, Likya Medeniyeti’nin önemli şehirlerinden Aperlai ve Myra’nın limanı konumunda bulunan Andriake antik kentleri ve uygarlığın taşınabilir izlerinin özenle bir araya getirildiği Likya Medeniyetler Müzesi bu etkinlikte karşınıza çıkacak sembol noktalardan sadece birkaç tanesi. Bunun yanı sıra bu dünyaya ait olduğuna şaşıracağınız batık şehir Kekova ve Simena Kalesi tekne turu gibi olağanüstü aktiviteler sizi başka dünyalara götürecek. 

Programımız seçkin tesislerde konaklayıp, Anadolu mutfağının leziz yemeklerini tadarak; değerli misafirlerimizin konforundan ödün vermeden tamamlanmak üzere planlanmıştır. Bu özel rotayı birlikte keşfetmek üzere sizleri bu yolculuğa davet ediyoruz. 

 

TURUN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

 • Antik Likya medeniyetinin 3000 senelik tarihi mirasını ve antik kentlerini keşfetme olanağı tanıyan, Dünyanın en iyi 10 rotası arasında gösterilen bir tur deneyimi.
 • Türkiye’deki en iyi dağ patikalarını ve kıyı yollarını göz kamaştıran manzaralar eşliğinde keşfetme
 • Bölgenin yerli halkı ve antik medeniyetlerin miras bıraktığı eşsiz kültürel etkileşim
 • Sadece yürüyüş rotaları ile ulaşabileceğiniz tarihi doku
 • Olağanüstü panaromik Kaş (Uyuyan Dev) manzarası eşliğinde yürüyüş ve Antiphellos’ta gün batımı
 • Aperlai, Myra ve Andriake antik kentlerine uzanan tarihi bir yolculuk
 • Mavinin her tonuna yelken açacağınız ve birbirinden güzel koyları ziyaret edeceğiniz Kekova tekne turu

 

ETKİNLİĞE  DAHİL OLAN HİZMETLER

 • 2 gece otel, 2 gece bungalov konaklama ücretleri
 • Profesyonel ekipman temini
 • 4 Kahvaltı, 5 öğle yemeği (lunchbox), 4 akşam yemeği
 • Havaalanı ve otogar transferleri
 • Etkinlikte belirtilen tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Valiz transferi
 • Profesyonel rehberlik hizmeti ve trekking artçısı eşliğinde yürüyüşler
 • Seyahat sağlık sigortası

ETKİNLİĞE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Kişisel harcamalar
 • Antalya’ya ulaşım
 • İçerikte bahsedilmeyen öğünler
 • Alkollü içecekler

 

KISA BİLGİLENDİRME

 • Etkinliğimiz 12-70 yaş arası katılımcılar için uygundur.
 • Katılım 15 kişi ile sınırlıdır.
 • Her gün rota üzerindeki farklı bir tesiste konaklama gerçekleştirilecektir. Valiziniz bir sonraki tesise ücretsiz olarak transfer edilmektedir.
 • Tek Konaklama farkı 4000 TL‘dir.
 • Etkinliğimiz TÜRSAB 13653 No belgeli Camption tarafından organize edilmektedir.
 • Etkinliğimizde kokartlı profesyonel turist rehberi bulunmaktadır.
 • Orta seviye zorlukta günlük 5-7 saat aralığında yürüyüşler gerçekleştirilecektir.
 • Tüm kredi kartlarına taksit imkanı mevcuttur.
 • Etkinlik fiyatına, özel harcamalarınız ve ulaşım hariç her şey dahildir.

Program

TUR PROGRAMI

1. GÜN (Kaş’a Ulaşım ve Uyuyan Dev İnişi’nden Büyükçakıl Yürüyüşü)

Misafirlerimizi Dalaman Havaalanı’nda sıcak bir karşılamayla Kaş’ın Çukurbağ köyüne transfer ediyoruz. Farklı varış saatlerine göre programımızı organize edip, sonrasında Likya yolu konusunda uzman rehberimizden temel yürüyüş eğitimi, yürüyüş esnasında dikkat edilmesi gerekenler ile programın detayları ve acil durumlarda yapılması gerekenleri dinliyoruz. Çukurbağ’dan başladığımız yürüyüşümüzde panoramik Kaş manzarası izleyerek Kaş’a ulaşıyoruz. Burada bulunan Antiphellos tiyatrosunu ziyaret ettikten sonra Büyükçakıl’da bulunan tesisimize ulaşıp dinlenmeye geçiyoruz.

Yürüyüş: 11 km, 470 m irtifa, Ortalama

Yemekler: Öğle (Lunchbox), Akşam

Konaklama: 11 Oda Otel, Büyükçakıl

2. GÜN (Çoban Plajı üzerinden Üzüm İskelesi yürüyüşü)

Tesisimizde kahvaltının ardından ayrılıp Büyükçakıl’dan Üzüm İskelesi’ne doğru yürümeye koyuluyoruz. Devamında ise ilk olarak karşımıza Limanağzı, sonrasında Çoban Plajı ve Ufakdere Plajı çıkıyor. Kaş’ın bu eşsiz koylarını izleyip Akdeniz’in maviliğinde yürüyüşümüze devam ederken son olarak Üzüm İskelesi’ne ulaşıyoruz. Sonrasında bu koyun bize sunduğu mavi ve yeşilin buluşmasının tadını çıkararak otelimize yerleşip dinlenmeye geçiyoruz.

Yürüyüş: 14 km, 180 m irtifa, Ortalama

Yemekler: Sabah, Öğle, Akşam

Konaklama: Habesa Bungalov, Üzüm İskelesi

3. GÜN (Aperlai üzerinden Üçağız yürüyüşü)

Üzüm İskelesi’nde kahvaltımızı yaptıktan sonra yürüyüşe başlayacağımız Boğazcık köyüne servisimizle geçiyoruz. Boğazcık köyünden Sıçak Yarımadası’na doğru keyifli bir yürüyüş bizi bekliyor. Terkedilmiş durumda olan eski yörük evlerinden sonra Aperlai Antik Kenti’ne geliyoruz; denize kadar ulaşan antik kalıntıları gezdikten sonra Sıçak Yarımadası’nı çevreleyen yürüyüşümüze devam ediyoruz. Bu noktalarda karşımıza çıkan kentin nekropol alanındaki lahitler bizleri yaşanmışlığın izlerinde bir maceraya çıkarıyor. Rotamızın devamında denize paralel olarak yapacağımız yürüyüşümüzde tarih ve doğayla iç içe bir günün sonunda Üçağız’a ulaşıp tesisimize yerleşiyoruz.

Yürüyüş: 13 km, 380 m irtifa, Kolay

Yemekler: Sabah, Öğle, Akşam

Konaklama: Likya Pansiyon, Üçağız

4. GÜN (Kekova tekne turu ve Andriake yürüyüşü)

Sabah erken saatlerde tesisimizden ayrılıp Kekova Batık Antik Kenti ve Simena Kalesi’ni tekne ile daha iyi deneyimlemek üzere Akdeniz’in maviliklerine kendimizi bırakıyoruz. Tekne turumuz çerçevesinde Akvaryum Koyu ve Tersane Koyu’nda kısa bir deniz molası vererek Batık Şehir Kekova’yı gözlemliyor ve Simena Kalesi’ne varıyoruz. Devamında Simena Kalesi’nin nekropol alanından devam ederek Gökkaya’ya devam ediyoruz. Denize paralel yürüyüşümüz sonrasında Çağıllı Plajı’nı geçip Akdeniz’in doğasını deneyimlediğimiz yürüyüşün sonunda Çayağzı’nı görüyor ve Andriake’ye devam ediyoruz. Sonrasında ise Demre’de bulunan otelimize yerleşip dinlenmeye geçiyoruz.

Yürüyüş: 14 km, 120 m irtifa, Ortalama

Yemekler: Sabah, Öğle, Akşam

Konaklama: Dufa Bungalov, Demre

5. GÜN (Myra Antik Kenti ve Likya Medeniyetler Müzesi’ni keşif ve havaalanına dönüş)

Sabah tesisimizden ayrılıp Demre ilçesinde yapacağımız antik kent ve müze ziyaretlerine doğru yola koyuluyoruz. Dönüş uçak transferlerinin saatine göre ayarlanacak şekilde Myra Antik Kenti’nin tarihsel büyüsünü hissedip, Likya bölgesinden getirilen eserlerle donatılan ve Myra’nın limanı olarak kullanılan Andriake’de bulunan Likya Medeniyetler Müzesi’ne gezi düzenleyerek etkinliğimizi sonlandırıyoruz. Sonrasında ise havaalanı transferiyle siz değerli misafirlerimizi sayısız güzel anı ve sıra dışı deneyimlerle uğurluyoruz.

Yürüyüş: 3 km, Kolay

Yemekler: Sabah

Önemli Bilgiler

KIYAFETLER & EKİPMANLAR

 • Yürüyüş, trekking veya dağcılık botları (goratex ve yüksek botlar *)
 • Nefes alabilir, polyester gömlek, tişört/sweat*
 • Polar, hırka veya kazak
 • Yağmurluk
 • Trekking veya dağcılık çorapları
 • Güneş gözlüğü
 • Şapka (UV koruyuculu tavsiye edilir.)
 • Mayo/bikini ve havlu
 • 15 lt sırt çantası*
 • Taşınabilir şarj aleti
 • Güneş kremi
 • Böcek ilacı

Valiz transferi tarafımızdan sağlanacağı için; ekstra eşyalar getirebilirsiniz. Trekking batonları tarafımızdan karşılanacaktır. * ile işaretli ürünleri getirdiğinizden lütfen emin olun.

HAVAALANI & OTOGAR TRANSFERİ

Camption ile rezervasyon yapan tüm misafirlerimiz için ücretsiz transfer hizmetimiz mevcuttur. Fethiye – Patara etabı için ücretsiz transfer hizmetimiz Dalaman Havalimanı ve Fethiye Otogar’dan gerçekleştirilecektir.

SAĞLIK SİGORTASI

Misafirlerimiz için kanunen zorunlu olan Zorunlu Paket Tur Mali Sorumluluk Sigortası’nın yanı sıra Camption’a özel Doğa Sporları Seyahat Sigortası da hazırladık. Yukarıda belirtilen tüm sağlık sigortaları seyahat ücretinize dahildir. Kanunen zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Mali Sorumluluk Sigortası tur fiyatına dahildir. Bu sigorta poliçesi 1618 sayılı Kanun ve Acentenin öngördüğü şartlara sahiptir. Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası tur ücretine dahil değildir. Mücbir sebep nedeniyle turu son anda iptal etmek isteyen misafirlerimiz, toplam tur bedelinin yüzde 75’ine kadar geri ödeme almalarını sağlayan iptal sigortası dahil olmak üzere ek sigorta ve sağlık sigortası yaptırabilmektedir. Bu ek sigorta ve güvence paketi, tur kaydından itibaren en geç 24 saat içinde teslim alınmalıdır. Daha sonraki sigortalarda, iptal kapsamı dışında kalan sağlık ve bagaj kaybı gibi diğer teminatlar geçerlidir. Bu tur için bahsi geçen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi 69,00 TL olup, misafirlerimiz tura kayıt sırasında sigortalarını yaptırabilmektedir. 70 yaş ve üzeri misafirlerimize %100 ek ücret uygulanır.

Rezervasyon

REZERVASYON KOŞULLARI

Rezervasyonunuzu yapmadan önce lütfen Rezervasyon Koşulları sayfamızı inceleyiniz.

ÖDEME

Yalnızca %20 ön ödeme ve tüm kredi kartlarına taksit imkanıyla!

Tarih ve katılımcı sayısını seçtikten sonra oluşturduğunuz rezervasyonu tamamlamak üzere ödeme sayfasına yönlendirilirsiniz. Ödeme sayfasında ise karşınıza çıkan formu doldurduktan sonra Havale/EFT seçeneğini seçtiğinizde yalnızca tutarın %20’sini göndermeniz; kalanını ise tur başlangıcında ödemeniz gerekmektedir. Link ile ödemeyi seçmeniz durumunda ise e-mail adresinize göndereceğimiz link üzerinden kredi kartıyla, taksit seçenekleriyle ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

İPTAL – İADE VE DEĞİŞİM

30 günden önce yapılan iptallerde %10 kesinti uygulanır. 7-30 gün arasında ileri bir tarih ile değiştirilebilir veya %30 kesinti uygulanır. 7 günden az kalan yolculuklar için para iadesi yapılamaz. Camption seyahati gerçekleştiremezse, ücretin tamamı kesintisiz olarak iade edilecektir.

Rehberin Notu

Ben bu turda sizlere eşlik edecek olan rehberiniz Baturalp Aktepe. Kalkan-Demre etabında yaklaşık 6 yıldır yürüyüşler yapmaktayım. Bu turda sizlere inanılmaz deneyimler sunuyoruz. Kalkan ve Kaş’ın arkasındaki köy ve yaylarda başlayan yürüyüşümüz coğrafyayı anlamamız için bize müthiş deneyimler sunuyor. Bezirgan yaylasındaki tahıl ambarları Likya lahitlerinden esinlenerek yapılmış. Bu ambarları geçerek, birbirinden güzel manzaralar eşliğinde Kaş’a uzanıyoruz ve ardından rota bizleri sadece yürüyerek ve tekneyle ulaşabileceğinz koylarda masmavi sulara doğru sürüklüyor. Çukurbağ köyünden sonra Kaş’a inerek sırasıyla Limanağzı, Çoban ve Ufakdere koylarını ziyaret ediyoruz. Ufakdere bizim için önemli bir nokta çünkü koyun yakınlarında şuan Bodrum arkeoloji müzesinde sergilenen antik Uluburun batığının çıktığı nokta. Ardından Üzümlü koyu Hadi be oğlum filminin çekildiği noktalardan birisi. Üzümlü koyundan sonra artık Likya uygarlığını belki de en iyi şekilde hissedeceğimiz Aperlai antik kenti ardından Üçağız/Kaleköy/Kekova’ya doğru yürüyoruz. Burda yapacağımız tekne turunda batık şehirde bütünüyle yeşil, mavi ve Likya’yı hissediyoruz. Ardından Çayağzı ve Myra’nın limanı olan Andriake’deki Likya uygarlıkları müzesi ardından Myra’yı hissederek yürüyüşümüzü sonlandırıyoruz. Kısaca ikinci etap Likya’yı keşfetmeniz için size eşsiz güzellikler ve tecrübeler sunuyor.

Baturalp Aktepe – Tur Rehberi

Instagram – @batouristic

Likya Macerası – Etap 2 / Kaş için 14 değerlendirme

 1. Taylan

  Daha önce Patara – Demre etabını bu kadar detaylı olmasa da yürüme fırsatım olmuştu ama bu ekibin çıkarttığı rota gerçekten fark yaratmış. Rehber Baturalp Likya Yolu üzerindeki bilgisini tur planı oluştururken tamamen aktarmış kendisine yol arkadaşlığı, verdiği bilgiler ve hoşgörüsü için teşekkürlerimi iletiyorum. Eşyalarımızı transfer etmeleri, çadır ve tesis konaklamaları en önemlisi de güzel enerjileri dikkatimizi sadece yürüyüşe verip doğanın ve antik kentlerin keyfini rahatça çıkarmamızı sağladı. Diğer etapları da kesinlikle sizinle yürümek istiyorum sunduğunuz hizmetler için çok teşekkürler.

 2. Beren

  Kaş’a aşık olduk resmen. Çok iyi düşünülmüş bi yürüyüşprogramına katıldık. Transfer noktaları, konaklamalar, yemekler ve ekip harikaydı. En kısa zamanda tekrarlamak üzere…

 3. Süheyla

  Likya yolu 2. Etapa katıldık. Antalya’nın daha önce keşfedemeğimiz birçok yerini deneyimledik. O kadar özenli ve detaylı hazırlanmış bir programdı ki bize sadece keyifli manzaraların keyfini çıkartmak, bol bol fotoğraf çekmek ve lezzetli yemekleri tatmak kaldı. Rehber Baturalp çok ilgili ve profesyoneldi. Bu yürüyüşü böyle bir ekiple yapmak muazzam, çok teşekkürler 🙂

 4. İbrahim

  Çok ama çok güzeldi gerçekten. En kısa zamanda tekrarlamak üzere. Kekova ne güzelmiş ya :))

 5. Ali İhsan

  Likya yolu Patara – Demre etabına katıldık. Daha önce geldiğim yerler olmasına ragman görmediğim çok şey olduğunu fark ettim, bu durum çok şaşırtıcıydı benim için. Programda tüm detaylar düşünülmüş gerçekten. Ekipmanların tamamı hazırdı, eşyalarımız konaklayacağımız yerlere transfer edildi, yemeklerimiz lezzetliydi, rehberimiz Baturalp çok deneyimliydi. Tek yapmanız gereken size tavsiye edilen ekipmanları eksiksiz getirmek geri kalan her şey zaten hazır. Baturalp’e ve yürüyüşü organize eden Camption’a teşekkürler, emeğinize sağlık 😊

 6. Yeliz

  Her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, arkadaşları tebrik etmek lazım. Rehberimiz Batu olağanüstü bir karaktere sahip. Ama ufak bir konaklama sorunu yaşadık. Onun dışında her şey çok keyifliydi. Tekne turunda misafirlerini en iyi şekilde ağırlayan Mutlu kaptana ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Harika bir hafta geçirdik arkadaşlar sayenizde.

 7. Şirin

  İlk gün biraz zorlandığım yürüyüşler oldu ama arkadaşların bizi araçla aldıkları ve bıraktıkları yerler çok iyi düşünülmüştü. İkinci gün Uyuyan Dev’den Kaş’ı görmek bana yetti zaten. Üzüm İskelesi adında hiç duymadığım ama manzarasıyla büyülendiğim bir yere gittik. Sonraki gün antik mezarlığın içinden Aperlai’ye gitmek de hayatımda yaşadığım en güzel deneyimlerden biriydi. Sonrasında Kekova tekne turu başlı başına efsaneydi zaten anlatmaya gerek yok. 4. gün Simena Kalesi’nin Üçağız’ı ayaklarınızın altına seren manzarası insanı bambaşka diyarlara götürüyor. Yine Korsan Koyu’da kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Keza Andriake ve Likya Müzesi de öyle. Ama son gün gittiğimiz Myra antik kenti insana bizden 2.000 yıl önce yaşayanların estetik duygularının bizden daha gelişmiş olduğunu sorgulatıyor.
  Biraz uzun özetledim ama sonuç olarak acentenin beni geç saatteki uçağıma kadar gezdirip uğurlaması, rehberimiz Batu’nun yeterliliği beni ayrıca memnun etti. Yemekler, oteller, transferler kısacası organizasyon eksiksizdi. Bu arkadaşların tüm faaliyetlerini takip edeceğim artık. Size artık bende kurtuluş yok 🙂
  Her şey için teşekkürler. En kısa zamanda görüşmek üzere! Sağlıcakla kalın…

 8. Oğuz

  Buradan gidilmez, buradan nasıl ineceğiz, yahu burası çok dik gibi söylenmelerime rağmen hepsini bana yaptıran Baturalp Aktepe adamdır!

 9. Mustafa

  Ülkemizde gerçekten harika değerler varmış; Likya Medeniyetler Müzesi gibi. Sağolsun rehberimiz Baturalp en ince detayına kadar bize her şeyi anlattı. Çok memnun kaldım. Raşit ilk başta rahat olur diye tavsiye etmişti bu rotayı bize; kendisi çok haklı. Artık burayı tamamladık. Sonbaharda Fethiye’ye inşallah

 10. Nazlı

  Büyüleyici manzaraları, harika etkinlikleri, mükemmel deneyimleriyle kısaca efsana bir TREKKING turuna katıldım. Çılgınca gelebilir ama çok eğlendik gerçekten, herkese tavsiye ediyorum.

 11. Furkan

  Yıllardır antik kentlere giderim, gezerim falan ama bu seferki başkaydı. Öyle arabayla falan gidebileceğiniz yerle değil yani. Aperlai’ye gittik ve şaheserle karşılaştık gerçekten. Normal turist rutininin dışına çıktığınızda yolunuz ilk Camption’a düşsün; sıra dışı maceralara katılmaktan çekinmeyin.

 12. Özlem

  Yorgun argın geldiğimiz ilk gün arkadaşlar bizi biraz zorlasa da değdi gerçekten. İkinci gün alıştık ve devamında gördüklerimize inanamadık. Çok güzel bir tura katıldığım için mutluyum. Sonbaharda inşallah Fethiye’de başka bir macera…

 13. Damla

  İnsan tatile gitmeden araştırır, inceler, detaylarını irdeler ya hani. O kadar fazla soru sorduk ki arkadaşlara yürüyüş turuna katılmadan önce bıkmadan usanmadan apaçık gerçekliğiyle cevapladılar bizi ve turda da dediklerini harfiyen yerine getirdiler. Kocaman bi alkışı hakettiler. Özellikle rehberimize ayrı bi parantez açmak istiyorum, herşeye rağmen ekibi diri tuttuğu için…

 14. Tevfik Fikret CAN

  3 yıl aradan sonra yeni bir Likya etabını (Kalkan-Demre) Camptiontr la yürümek büyük bir zevkti. Rehberimiz Baturalp in dinamikliği ve desteğiyle ekip arkadaşlarımla unutulmaz anılar biriktirdim. Eşya transferleri, öğle yemeği ve günlük su tedariği ,konaklama yerleri ve akşam yemekleri harikaydı. Genç ve dinamik Camption ekibine her ihtiyacı düşündükleri ve çözüm ürettikleri için teşekkürler. yolunuz her daim açık ve birlikte olsun.

Değerlendirme yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir